Senioru koris “Sudrablāse” ielūdz uz 60 gadu jubilejas koncertu

Senioru koris “Sudrablāse” aicina kora draugus, atbalstītājus un kora mūzikas cienītājus uz kolektīva 60 gadu jubilejas koncertu “Mana dvēsele dzied”, kas izskanēs 20. maijā plkst. 17.30 Valmieras Kultūras centrā.

Koncertā kora “Sudrablāse” skanējumu bagātinās viesu kolektīvi – kori “Mežābele” (Smiltene), “Dziesmu rota” (Valka), senioru vokālais ansamblis “Dziesmotā senatne” (Valmieras pagasts), kā arī Valmieras Kultūras centra kolektīvi – saksofonu ansamblis “Valmieras meitenes”, mūsdienu deju grupa “Baltā”, Tautas mūzikas kopa un Valmieras Mūzikas skolas audzēkne Kate Kovaļevska.

Jubilejas koncerta režisore, kora “Sudrablāse” dalībniece Skaidrīte Āboltiņa: “Koncerta sākuma daļa iecerēta romantiskās noskaņās – dziedāsim par Valmieru un par mīlestību, vēlamies klātesošajiem nedaudz pastāstīt arī par bērnības atmiņām. Pēc tam aicināsim ikvienu doties jaunības virpulī, kurā mūs aizvedīs mūsdienu deju grupa “Baltā” un saksofonu ansamblis “Valmieras meitenes”. Esam iecerējuši arī kopā dziedāšanu gan ar koriem – mūsu draugu kolektīviem, gan visiem klātesošajiem. Koncertā piedalīties uzaicinājām arī jaunāko Valmieras Kultūras centra kolektīvu – Tautas mūzikas kopu, kuri sevi plašākai publikai ļoti labi parādīja Pašdarbnieku svētkos. Koncerta turpinājumā dziedās kora bijušie dziedātāji, skanēs skaistākās sirdsdziesmas, kā arī lustīgas un jestras labi zināmas un līdzi dziedamas melodijas. Kā jau jubilejas reizē, neizpaliks ilggadējo kolektīva dalībnieku godināšana.”

No 30 kora pamatsastāva dalībniekiem divas kundzes ir sasniegušas 91 gada vecumu. Viena no viņām ir kora hroniste Anitra Līga Krūmiņa. Viņa, sākot šķetināt kolektīva vēsturi, atklājusi jaunus faktus par “Sudrablāses” pirmsākumiem – visticamāk, ka labi pazīstamais diriģents Kārlis Liepiņš 1962./1963. gada ziemā saaicinājis dziedošus darba veterānus dalībai jaunā korī, bet kora vadīšana uzticēta Līgai Mesterei. Pirmā uzstāšanās notikusi pensionāru Jaungada pasākumā. Šo tradīciju koris turpina joprojām – Ziemassvētku laikā koncertē kādā pansionātā vai kultūras centrā. Kora nosaukums “Sudrablāse” iegūts 1983. gadā, bet 2000. gada sezona sākusies ar koristes, mākslinieces Mirdzas Purmales darinātu kora karogu. Interesanti, ka korim ir himna un sava dziesma, ko komponējis Ilmārs Lāzo.

“Korī “Sudrablāse” dziedu tikai kopš 2019. gada, tādēļ man jo īpaši interesanti šķita uzzināt vairāk par kora vēsturi. Kora pirmais hronists bija K. Alksnis, kurš ārkārtīgi glītā rokrakstā aprakstījis ne vien faktus un notikumus, bet arī emocijas par piedzīvoto kolektīva darbības pirmajā desmitgadē. Vēlāk lielu darbu kora vēstures piefiksēšanā ieguldīja Ausma Bečere un Gaļina Čiževska – saglabāti gan apsveikumi, gan fotogrāfijas un citi materiāli,” saka Anitra Līga Krūmiņa.

Visilgāk kora mākslinieciskā vadītāja, koncertu un dziesmotu ceļojumu pa Latviju un ārzemēm iedvesmotāja 20 gadu garumā ir bijusi Larisa Stivriņa. Koristu vislielākais paldies diriģentei Solvitai Eliņai par koristu optimisma uzturēšanu, kā arī vokāla pilnveidotājai, kormeistarei Inai Plaukai.

Visilgāk, kopš 1986. gada, “Sudrablāsē” dzied Smaida Ķilpe. Viņa, stāstot par mēģinājumiem un koncertiem, saka: “Valmieras Kultūras centrs kļuvis par manām otrajām mājām. Ilgajā koncertēšanas pieredzē emocionālākie bijuši tie koncerti, kad diriģentes Larisas Stivriņas vadībā dziedājām pansionātos. Ieraugot klausītāju acis un emocijas, nespējām palikt vienaldzīgi. Tās ir patiešām skaistas atmiņas! Protams, nekas sajūtu ziņā nelīdzinās Dziesmu svētku koncertiem un gājienam. Arī šī gada svētkiem gatavojamies un tos gaidām ar nepacietību – mēs dziedāsim atjaunotajās Rīgas cirka telpās un Mežaparka Lielajā estrādē.” Smaida atzīst, ka dzied jau kopš bērnības, viņa nevar iedomāties savu dzīvi bez dziesmas. “No rītiem man nevajag kafiju, bet vajag padziedāt! Protams, gadi dara savu, arī koris mainās, taču nemainīgs ir prieks par satikšanos mēģinājumos un pasākumos. Mums ir iemesls satikties, ir kopīgas intereses – un ne tikai dziesmas, bet arī, piemēram, dārza lietas. Aktīvajās darba gaitās esam bijuši daudz un dažādu profesiju pārstāvji, tādēļ tagad mums ir tik dažādas tēmas, ko pārzinām un varam pārrunāt. Svētku reizē diriģentei un visiem koristiem novēlu veselību un izturību! Ja tas ir, tad arī dziesmas labi skan!”

Anitra Līga Krūmiņa papildina: “Šo sezonu uzsākot, diriģente aicināja mūs katru nostāties kolektīva priekšā un teikt kādu vēlējumu korim. Tas bija brīnišķīgs mirklis – tik daudz sirsnīgu vārdu! Ja man jāraksturo “Sudrablāse” – tādi mēs arī esam – sirsnīgs un mājīgs kolektīvs, viens otru uzklausām un saprotam. Uz mēģinājumiem nākam gan dziedāt, gan pasmelties prieku un enerģiju, jo zinām, ka cits citu vienmēr sagaidīsim ar smaidu. Vienmēr priecājamies arī par jauniem dalībniekiem kolektīvā. Diriģentei Solvitai novēlu gūt iedvesmu un spēku no tā, cik pacietīgi un iejūtīgi viņa ar mums strādā. Lai laba veselība! Mēs viņu mīlam!”

Ieeja “Sudrablāses” jubilejas koncertā bez maksas, saņemot ieejas karti Valmieras Kultūras centra kasē. Tālrunis informācijai: 64207207.

Scroll to Top
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux