Aicina doties pilsētvides ekspedīcijā – aplūkot gaismas instalācijas “Pateikts neonā”

Valmieras pilsētvidē no 10. janvāra līdz 20. februārim būs apskatāmas Latvijas Jaunā teātra institūta projekta “Pateikts neonā” gaismas instalācijas. Valmierā aplūkojamo neona mākslas darbu autori – publiciste Santa Remere, teātra veidotājs Jānis Balodis, dzejnieks Kirils Ēcis un dejas tekstu autore Inta Balode – savus darbus veidojuši sadarbībā ar starptautiski atzīto britu teātra režisoru, dramaturgu un vizuālo mākslinieku Timu Etčelsu, kurš, izmantojot vienkāršas neonā atveidotas frāzes, veido miniatūrus stāstījumus, pārdomu un tuvības brīžus dažādās sabiedriskās vietās. Piedaloties Tima Etčelsa tekstveides meistarklasēs, Latvijas mākslinieki transformēja tekstu un pašu valodu, reflektēja par aktuālām tēmām un vērtībām mūsdienu sabiedrībā, nonākot katrs pie sava īpašā pilsētai un tās iedzīvotājiem veltītā mākslas darba.

“Pateikts neonā” mākslas darbu autori aicina ikvienu doties pilsētvides ekspedīcijā un aplūkot neona objektus dažādās publiskās vietās pilsētvidē. Divi neona mākslas darbi Valmierā izvietoti 10. janvārī, abus pārējos varēs aplūkot no 17. janvāra.

Neona objektu eksponēšanas vietas izvēlētas, ņemot vērā katra mākslas darba radošo ideju un tā saturisko vēstījumu. Uz Valmieras dzelzceļa stacijas ēkas – vietā, kur sagaidām, satiekamies, kā arī pamājam atvadas, – redzama Intas Balodes radītā gaismas instalācija “mēs tieši tāpēc satikāmies”. Inta Balode par mākslas darbu saka: “Tas ir veltījums visiem tiem, kas dzīvē ne par ko nesatraucas, jo zina, ka visas satikšanās ir ar mērķi. Nevar notikt nekas tāds, kas nav paredzēts. Un arī tiem, kas zina, ka viss ir tikai pašu rokās. Ja nepiecēlies un neizvilkies, tad nežēlojies, ka tā arī nekad nesatikies.”

Pie Dzelzceļa tilta izvietots Kirila Ēča mākslas darbs “kā iemācīties nemest ēnu?” Šajā gadījumā neona uzraksta atrašanās vietas izvēlei ir divējāda nozīme – gan tiešā, gan pārnestā. Mākslinieks, radot šo darbu, pauž vēlējumu ikvienam: “Iemācīties līdzās pastāvēšanu, kas nav balstīta sāncensībā. Iemācīties dalīšanos telpā, kas nav balstīta distancē. Iemācīties patstāvību, kas nav balstīta cita nepatstāvībā. It kā būt un reizē nebūt. It kā būt gaismā un reizē nemest ēnu.”

Valmieriešiem iemīļotā pastaigu vietā, pie Dzirnavu ezeriņa no 17. janvāra būs aplūkojams Santas Remeres darbs “MĪĻĀ SIRDS”. Santas Remeres radītais darbs ir daudznozīmīgs, taču ar tā eksponēšanas vietas izvēli Valmierā akcentēta šo divu vārdu skaistā, pozitīvā, arī romantiskā nozīme. Māksliniece skaidro: ““Mīļā sirds” ir vārdi, kas pievelk un atgrūž. Tie var paust tēvišķu vai mātišķu gādību, bet vienlaikus liek šaubīties par nolūku, ar kādu otrs pie tevis vēršas. Ar “Mīļā sirds” ārsts iesāk slikto vēsti vai priekšnieks pārmetoši aizrāda darbiniekam, bet pat tad šī uzruna kaut kādā dīvainā veidā liek justies vajadzīgam. Aiz šiem vārdiem bieži vien nekas tālāk neseko, tie ir kā pastāvīgi tumsā ieslēgts atgādinājums, ka viss var mainīties – gan uz labo, gan slikto pusi.”

No 17. janvāra pie Gaujas, kas gluži simboliski savieno abas Valmieras daļas, būs apskatāms Jāņa Baloža radītais neona mākslas darbs “mums ir kaut kas kopīgs”. Uzraksts atradīsies Gaujas krastā – vietā, kur valmieriešus un pilsētas viesus sveic no ziediem veidotais uzraksts “Valmiera”. Jānis Balodis: “Šī neona zīme ir mēģinājums palūkoties vai meklēt to, kas mūs jebkādā veidā vieno. Meklējumu mērķis nav par vienojošo ņemt tikai gaišo un priecīgo. Tas drīzāk ir piedāvājums ļaut vienojošā meklējumiem vest tur, kur tie grib vest. Rast gan skumjus, gan muļķīgus, gan neveiklus, gan varonīgus, gan gļēvus, gan aizkustinošus savstarpēji vienojošus notikumus.”

Rudenī neona mākslas darbi bija apskatāmi dažādās neierastās publiskās vietās Rīgā, bet novembrī uzsāka savu ceļojumu pa citām Latvijas pilsētām. 2021. gadā projektu finansēja Rīgas dome un Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogramma “KultūrElpa”. “Pateikts neonā” Valmierā organizē Valmieras novada Kultūras pārvalde.

Foto: Uģis Brālēns

Scroll to Top
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux